• Jak powstaje cukrzyca?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną. Jej przyczyną są zaburzenia przemian metabolicznych w organizmie, spowodowane albo upośledzeniem wytwarzania insuliny przez trzustkę (typ I, cukrzyca insulino zależna), albo zmniejszeniem wrażliwości tkanek na jej działanie, kiedy organizm nie w pełni insulinę wykorzystuje (typ II, cukrzyca insulino niezależna). Prawie 90% diabetyków cierpi na cukrzycę typu II. Wskutek tych zaburzeń organizm nie może prawidłowo przyswajać węglowodanów, a także, choć w mniejszym stopniu, białek i tłuszczów.

Stężenie cukru (glukozy) we krwi rośnie, co ma wpływ na pracę wieku narządów i uszkadza tkanki, zwiększając ryzyko powikłań takich jak niewydolność serca i nerek, udar mózgu, ślepota, zaburzenia naczyniowe i neurologiczne. Cukrzyca typu I rozwija się szybko, najczęściej u osób poniżej 30. roku życia. Istnieją predyspozycje dziedziczne do rozwoju cukrzycy typu I, a jej pierwotną przyczyną może być infekcja wirusowa. Cukrzyca typu II ujawnia się głównie u osób dorosłych, powyżej 40. roku życia. Wszystkie badania wskazują na jej związek z otyłością (chociaż zdarza się również u osób szczupłych). Rozwija się znacznie wolniej, u wielu chorych bywa rozpoznawana dopiero po latach, Dy już poczyniła szkody w organizmie.

 

  • Jak rozpoznać cukrzycę?

O cukrzycy mogą świadczyć następujące objawy : częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, zmęczenie, osłabienie, senność, zwiększone uczucie głodu, zaburzenia widzenia, nudności, bóle brzucha, nagłe przyspieszenie i pogłębienie oddechów. Ponadto nadmierne pocenie się, kołatanie serca, uczucie drżenia. U kobiet może dochodzić do częstych infekcji pochwy, u mężczyzn do zaburzeń erekcji i zaburzeń wytrysku.

Drobne skaleczenia i otarcia u diabetyków goją się powoli, często występują u nich infekcje dziąseł, jamy ustnej i infekcje układu moczowego. Wywołane cukrzycą upośledzenie krążenia krwi powodują że diabetycy są bardziej podatni na owrzodzenia skóry i kurcze mięśni. Uszkodzenie naczyń krwionośnych może u cukrzyków prowadzić do niewydolności tego narządu.

 

  • Jak uniknąć cukrzycy?

O ile w cukrzycy I profilaktyka może być trudna (choćby dlatego, że wciąż nie do końca są znane jej przyczyny), o tyle w cukrzycy typu II jest jak najbardziej możliwa. Ponieważ istnieje bezpośredni związek między tym typem choroby a otyłością, walka z nadwagą ma tu podstawowe znaczenie. Szczególnie jeśli w rodzinie występowały przypadki cukrzycy. Badania wykazały, że już niewielki, bo zaledwie 5-10-procentowy, spadek masy ciała wpływa na ogólne samopoczucie i kondycję organizmu, a ponadto może spowodować obniżenie poziomu glukozy na czczo o 30-50 proc., a tym samy zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II o 58 proc. Ponadto redukuje poziom całkowitego cholesterolu o 10 proc., poziom trój glicerydów o 30 proc., ciśnienie krwi obniża o 10 proc., zmniejsza objawy niewydolności wieńcowej aż o 90 proc. I co najbardziej istotne- obniża wskaźnik ogólnej śmiertelności aż o 20 do 85 proc.! W profilaktyce cukrzycy i w obniżeniu masy ciała ogromne znaczenie ma aktywność fizyczna. Ważne, żeby była systematyczna. Wysiłek przyspiesza spalanie cukru, przez co pomaga utrzymywać go we krwi na odpowiednim poziomie. Poza tym aktywność fizyczna wzmaga wrażliwość na insulinę. Ćwiczenia można wykonywać w każdym wieku. Ludziom starszym zaleca się codzienne spacery trwające około godziny.

 

  • Diagnostyka

Rozpoznanie opiera się przede wszystkim a pomiarze poziomu cukru we krwi. Podwyższony jego poziom nie musi co prawda jednoznacznie wskazywać na tę chorobę ale sygnalizuje konieczność wykonania dalszych badać. Następnym krokiem jest badanie poziomu glukozy we krwi rano, na czczo. Jeżeli trzustka nie produkuje insuliny lub jeśli tkanki nie są na nią wrażliwe, poziom cukru we krwi jest podwyższony. Dodatkowe badania w celu rozpoznania cukrzycy to wykonanie tzw. krzywej cukrowej, gdy poziom cukru we krwi jest badany na czczo, a następnie po spożyciu słodkiego napoju zawierającego glukozę. To badanie jest też nazywane testem z obciążeniem glukozą. Norma dla dorosłych wynosi 3,9-6,4 mmol/, dla dzieci 3,9-5,8 mmol/l.

 

 

                             Opracowała Izabela Zielińska  z kl. ID

                                  pod opieką pani Beaty Gruszeckiej

   

Szkoła okiem kamery  

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

   

Programy unijne  

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2019 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator: pracownie76(małpa)gmail.com
Aktualności: biblioteka2(małpa)poczta.fm