Podziel się, bo krwi nie da się wyprodukować

W Polsce w ubiegłym roku krew oddało blisko 690 000 osób. To wciąż zdecydowanie za mało, jak na 38-milionowy naród. Liczba stałych dawców powinna wzrosnąć o 30%. Jesteśmy społeczeństwem akcyjnym, działającym na zasadzie „apel-akcja”. To dobrze, że potrafimy się zmobilizować. Niestety, jak opadną już emocje- zapominamy… brakuje nam konsekwencji.

Niedostateczna liczba dawców wynika z niskiego poziomu wiedzy na temat oddawania krwi. Krąży również wiele mitów, które zniechęcają potencjalnych krwiodawców. Warto więc poznać kilka prawd na temat oddawania krwi.

  1. Krwi nie można wyprodukować!

Krew jest tak cenna, gdyż nauka nie zna sposobu na jej laboratoryjne pozyskiwanie. Jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm. Każda grupa krwi jest jednakowo cenna.

  1. Oddawanie krwi jest bezpieczne

Krew jest pobierana przy wykorzystaniu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny, w sterylnych warunkach.

  1. Oddanie jednej jednostki krwi jest obojętne dla zdrowia dorosłego człowieka

Jednorazowo pobierane jest jedynie 450 ml krwi. Już po 2-3 godzinach ilość krwi w organizmie się wyrównuje. Oddanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

  1. Nie trzeba znać swojej grupy krwi ani wykonywać specjalistycznych badań na własną rękę

Każdy, kto chce oddać krew, jest najpierw poddawany medycznej kontroli stanu zdrowia. Większość z nas to potencjalni dawcy krwi. Istnieją jednak pewne ograniczenia, np. wiekowe (krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat) i medyczne (choroby, przyjmowane leki lub inne przeciwwskazania zdrowotne).

  1. Oddawanie krwi nie uzależnia

Organizm człowieka produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje. U stałych krwiodawców nie występuje nadprodukcji, zatem nie może się uzależnić od jej oddawania.

  1. Krew oddaje się nieodpłatnie

Krew to bezinteresowny i bezcenny dar życia. Jako dawca krwi możesz jednak liczyć na różne przywileje m.in. regularne badania, posiłek regeneracyjny (8 czekolad), dzień wolny od pracy, rozliczenie kosztów dojazdu do punktu krwiodawstwa. Określoną kwotę (130 zł za 1 litr krwi) możesz także odliczyć od dochodu jako darowiznę na cele krwiodawstwa.

  1. W skali kraju krwi nie może zabraknąć

Krwi nie może zabraknąć- nad zapewnieniem jej bezpiecznego zapasu czuwa Ministerstwo Zdrowia. Lokalne niedobory zdarzają się w okresach wzmożonego zapotrzebowania. Polska nie ma jednak problemów z zabezpieczeniem odpowiedniej ilości krwi do polnych operacji i transfuzji. Dane dotyczące jej zasobów na terenie całego kraju monitorowane są na bieżąco.

 

Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Krew jest najcenniejszym darem, jaki możesz ofiarować drugiemu człowiekowi. Jedyną jej fabryką jest ludzki organizm. Krwi nie da się sztucznie wyprodukować. Tylko Ty możesz ją oddać, aby uratować czyjeś życie. Oddawanie krwi daje satysfakcję bycia lepszym człowiekiem i jest godne naśladowania.

 

Artykuł opracowały: Beata Gruszecka – nauczyciel biologii

 i  uczennica kl. I D - Izabela Zielińska

   

Szkoła okiem kamery  

 

   

Uczelnia patronacka  

   

Szkoła z misją  

   

   

   

   

   

Programy unijne  

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2020 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator: pracownie76(małpa)gmail.com
Aktualności: biblioteka2(małpa)poczta.fm