Szkoła okiem kamery

   

 

        – Witam wszystkich, których losy łączą się z naszą szkołą, a których życzliwość, dobroć, odpowiedzialność i poszanowanie tradycji pozwoliły na świętowanie dzisiejszego dnia – od tych słów wypowiedzianych przez dyrektora ZS, Zbigniewa Witka, rozpoczęła się ceremonia otwarcia nowej sali sportowej połączona z obchodami 50-lecia Technikum Elektrycznego w Mielcu.

        Uroczyste wydarzenie zorganizowane 1 grudnia 2017 roku poprzedziła msza święta odprawiona w zabytkowej Kaplicy św. Stanisława Kostki. Nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej ks. dr Stanisław Salaterski. Następnie uczestnicy liturgii przenieśli się do nowo wybudowanej hali, gdzie zaplanowano kolejną część imprezy. Jako pierwszy, przed licznie zgromadzonym audytorium, wystąpił gospodarz placówki, Zbigniew Witek. W swym przemówieniu podkreślił olbrzymią wagę inwestycji urbanistycznych przeprowadzonych na terenie Zespołu Szkół. Największą z nich była budowa nowoczesnego obiektu sportowego zainicjowana przez Starostę Powiatu Mieleckiego, Zbigniewa Tymułę. – Olbrzymie przedsięwzięcie zamknęło się w kwocie wynoszącej ponad 2,5 mln złotych – powiedział dyrektor. – Budynek, w którym się znajdujemy, to aż 923 metry kwadratowe powierzchni użytkowej. Oprócz boiska sportowego, w obiekcie znajduje się również zaplecze techniczne i magazynowe, widownia, antresola, ciągi komunikacyjne, sanitariaty i pomieszczenia trenerskie. Ukończenie tak ambitnego projektu jest symbolicznym zwieńczeniem dokonań całej społeczności tworzącej historię szkoły.

        Dyrektor odniósł się również do dziejowych tradycji Technikum Elektrycznego: – dla nas, drodzy goście, historia szkoły jest żywą pamięcią osób, niewyczerpanym źródłem wspomnień, radością spotkań i goryczą straty. Przez pięćdziesiąt lat funkcjonowania doświadczyliśmy wielu chwil szczęścia, ale też zmagaliśmy się z licznymi przeciwnościami
i dziejowymi przemianami. Mimo wielu transformacji, jedno pozostało trwałe i nienaruszalne – szacunek dla osobowości ucznia, poszanowanie jego godności, przestrzeganie zasad równości i tolerancji, krzewienie idei demokracji, głębokiego humanitaryzmu, a także pielęgnowanie chrześcijańskich i patriotycznych korzeni narodowych
.

        Wiele ciepłych słów usłyszeli również absolwenci jubileuszowego technikum. Jak stwierdził dyrektor: – na liście byłych uczniów widnieją wyłącznie nazwiska ludzi pracowitych, moralnych i uczciwych. Szkołę ukończyli wybitni działacze społeczni
i samorządowi, nauczyciele i konstruktorzy, ludzie nauki i kultury, osoby duchowne, pracownicy służb mundurowych, znani sportowcy i przedsiębiorcy. Niektórzy z nich opuścili rodzinne strony, by przekazywać innym zdobyte tu umiejętności. Większość jednak powiązała swój los z małą ojczyzną. Wszystkim wam, niezależnie od miejsca, urzędu i statusu należy się głęboki szacunek
.

        Na zakończenie Zbigniew Witek wyraził słowa wdzięczności wobec wszystkich przybyłych: – dziękuję władzom samorządowym i oświatowym, absolwentom, pracownikom, rodzicom, darczyńcom i przyjaciołom szkoły za wspieranie naszych działań w tworzeniu godnych warunków do nauki i pracy. Ostatnie inwestycje poczynione przez Pana Starostę budują naszą dumę i optymizm. Jako długoletni dyrektor ufam i głęboko wierzę, że nasza szkoła ma nie tylko chlubną przeszłość, ale także wspaniałą przyszłość.

        Tuż po przemówieniu odbyła się ceremonia poświęcenia nowej sali sportowej dokonana przez biskupa Salaterskiego. Następnie doszło do uroczystego przecięcia wstęgi. Wzięli w nim udział m. in. wspomniany już biskup Salaterski, starosta Zbigniew Tymuła, proboszcz parafii pw. św. Mateusza ks. Janusz Kłęczek, wicestarosta Maria Napieracz, przewodniczący Rady Powiatu Henryk Niedbała, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Kamiński, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Mielcu Bogdan Bieniek, dyrektor ZS Zbigniew Witek, przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego Tomasz Leyko oraz przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Dawid Kuraś. Dyrektor otrzymał również symboliczny klucz do nowej sali wręczony przez starostę. Chwilę później głos zabrał Zbigniew Tymuła. – Poświęciliśmy dużo czasu, aby ten obiekt powstał – podkreślił starosta. – – Włożyliśmy w to ponad rok pracy, inwestycja była moim oczkiem w głowie. Moim i całego zarządu. Dziękuję panu marszałkowi Władysławowi Ortylowi za olbrzymie wsparcie, dziękuję wszystkim służbom, dziękuję też dyrektorowi Witkowi. Oprócz nowej hali sportowej powstało też zabezpieczenie przeciwpożarowe, ogrodzenie, wykonano też szereg prac porządkowych. Trwają też nowe prace inwestycyjne na terenie powiatu. Czterdzieści jeden lat temu przekraczałem progi tej szkoły i nikt nie marzył o takich inwestycjach, była tylko jedna, niewielka sala gimnastyczna.

        W podsumowaniu starosta zwrócił się bezpośrednio do zgromadzonych: – droga młodzieży, wykonana praca i wysiłek są przede wszystkim dla was, pragnę, abyście na co dzień korzystali z nowoczesnej sali. Gratuluję też wszystkim absolwentom, widzę tutaj wiele znajomych twarzy. Równo trzy lata temu wybrano zarząd powiatu, a ja zostałem powołany na urząd starosty, więc dzisiejsza data nie jest przypadkowa.

        Okolicznościowe przemówienie wygłosił również wiceprezydent Mielca, Jan Myśliwiec. Jak stwierdził: – sukcesem tej szkoły są przede wszystkim losy jej absolwentów. Gratuluję tym, którzy przyczynili się do finalizacji tak olbrzymiej inwestycji. Ta szkoła zasługuje na tak wspaniały obiekt.

        W dalszej kolejności przed publicznością wystąpił Jerzy Kużdżał, reprezentant pierwszego, historycznego rocznika Technikum Elektrycznego w Mielcu. Swą prelekcję wygłosił w imieniu wszystkich absolwentów, wśród których znaleźli się także jego koledzy ze szkolnej ławy. Na sali była też obecna jedyna uczennica z rocznika 1967 – pani Krystyna Zając. Podczas retrospektywnego wywodu zostały przywołane losy całego zespołu klasowego, który z ponad czterdziestu osób skurczył się ostatecznie do dwudziestu sześciu uczniów. Mimo edukacyjnych trudów, zgromadzeni goście usłyszeli wiele ciepłych słów pod adresem dawnego grona pedagogicznego.

        Do zgromadzonych zwrócił się również radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jan Tarapata. Jak wyznał, jest reprezentantem trzeciego rocznika Technikum Elektrycznego. W młodości z zazdrością spoglądał w stronę uczniów liceów ogólnokształcących, którzy nie musieli się zmagać z bardzo wymagającymi przedmiotami zawodowymi. – To była szkoła elitarna, kształcono nas naprawdę dobrze, na bardzo wysokim poziomie – powiedział. – Technikum dawało zawód, było swoistym drogowskazem, pokazującym jak wejść w dorosłe życie. Absolwenci elektryka mogą iść przez życie
z podniesioną głową. Ta szkoła zasługuje, aby ją rozwijać
. Bez dobrych techników, dobrych inżynierów kraj nie może przecież funkcjonować.

        W podobnym tonie wypowiadał się także przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego, Tomasz Leyko, który podkreślił wagę i znaczenie szkół zawodowych
w rozwoju infrastrukturalnym regionu.

        W imieniu wszystkich dyrektorów mieleckich szkół średnich przemawiał Zdzisław Nowakowski, zwierzchnik Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli.
W latach 1981-1997 pracował w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. prof. Janusza Groszkowskiego, pełnił też funkcję wicedyrektora placówki. Dzięki jego zaangażowaniu elektryk otrzymał imię obecnego patrona. – Janusz Groszkowski był wybitnym profesorem, który uważał, że technika powinna służyć człowiekowi, co w ówczesnych czasach było niepopularną tezą. Zadaniem szkoły jest to, aby wszyscy stawali się lepsi – podkreślił Zdzisław Nowakowski.

        Krótkie mowy wygłosili również Adam Jastrząb – dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 i Marek Paprocki – dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1. Obaj zgodnie pochwalili wysiłek władz samorządowych włożony w budowę nowoczesnej sali sportowej, pogratulowali także dyrektorowi Witkowi przygotowanej uroczystości.

        W dalszej części odczytano okolicznościowe listy przesłane do dyrektora ZS przez posłanki Krystynę Skowrońską i Krystynę Wróblewską, wojewodę podkarpackiego, Ewę Leniart, komendanta WKU oraz dyrektora niemieckiej placówki partnerskiej.

        Podsumowaniem części oficjalnej był obszerny referat zawierający historię Technikum Elektrycznego zaprezentowany przez wicedyrektora ZS i jednocześnie absolwenta TE, Marka Sypka. Wystąpienie zostało zilustrowane prezentacją multimedialną dokumentującą dzieje szkoły.

       Część artystyczna rozpoczęła się pomysłową trawestacją Monachomachii opisującą przygotowania do jubileuszu. Następnie zademonstrowano program słowno-muzyczny oparty na wierszach i piosenkach Agnieszki Osieckiej, Edwarda Stachury i Marka Grechuty. Przed publicznością wystąpiła też młodzież uzdolniona artystycznie, wykonując utwory recytatorskie, wokalne i instrumentalne. Goście obserwowali również występ Małych Rzeszowiaków, wśród których prezentowali się także uczniowie Zespołu Szkół. Na koniec odbyły się pokazy sztuk walki zorganizowane przez adeptów technikum elektronicznego
o profilu wojskowym. Wszystkie klasy wojskowe, pod opieką wychowawców z dużym zaangażowaniem włączyły się w obchody 50- lecia szkoły.

 

        Kolejną atrakcją dla uczestników ceremonii były wystawy prezentujące chlubne tradycje placówki oraz dorobek naukowy patrona – profesora Janusza Groszkowskiego. Udostępniono również kroniki szkolne, wszyscy chętni mogli zostawić swój wpis w Księdze Pamiątkowej. Zaproszeni goście otrzymali upominki związane
z jubileuszem – okolicznościową publikację 50-lecie Technikum Elektrycznego oraz przypinki i kubki z logo szkoły rozdawane przez uczennice technikum fryzjerskiego. Zapewniono też poczęstunek przygotowany przez młodzież klas gastronomicznych i hotelarskich.

        Głównym koordynatorem prac organizacyjnych nad jubileuszem był dyrektor naczelny ZS, Zbigniew Witek. Pomocą służyli mu wicedyrektor, Marek Sypek, oraz zespół nauczycieli i pracowników elektryka: Lidia Gereło, Halina Bednarz (przygotowanie części artystycznej), Dariusz Dudek (korekta publikacji), Zofia Fijałkowska (poczęstunek), Robert Gancarczyk (sprzęt techniczny), Beata Gruszecka (poczęstunek), Hubert Kardyś (pokazy sztuk walki), Grażyna Kulczyk (poczęstunek), Agnieszka Kusak (poczęstunek), Lucyna Maryniak (przygotowanie części artystycznej, prowadzenie uroczystości), Marzanna Mazur-Witek (wystawa ozdób bożonarodzeniowych), Wioletta Pezda (nadzorowanie przecięcia wstęgi), Jan Pogoda (dekoracja sali), Alicja Rajchel (dekoracja sali, wystawy okolicznościowe), Dorota Targosz (dekoracja sali, wystawy okolicznościowe), Wojciech Walat (symboliczny klucz do nowej sali), Iwona Żola (prezentacja multimedialna, obsługa wybranych stanowisk, prowadzenie uroczystości). Oprawę wizualną uroczystości przygotował mielecki artysta-plastyk, Witold Targosz, zaś Małych Rzeszowiaków poprowadził Mariusz Bożek.

        Przed publicznością indywidualnie zaprezentowali się uczniowie ZS: Ignacy Skiba, Jakub Zastawski, Mirosław Pezda, Daniel Dyduła, Szymon Hajec (2C), Katarzyna Jamróz, Sylwia Magda i Julia Zielińska (1 A i 1 B), Kamila Gondek (2M), Robert Rybak (1C), Weronika Kizior (3A), Magdalena Pulak (3M), Dominika Twaróg i Laura Leśniak (3E), Maksymilian Duszkiewicz (1A) oraz Natalia Tylutka (1D). Pomocą techniczną służyli Grzegorz Niziołek i Seweryn Graniczka (3B), zaś fotografie wykonali Piotr Wrażeń
i Jakub Jagoda (2C).

        Obchody jubileuszu nie byłyby możliwe, gdyby nie olbrzymia pomoc patrona honorowego – Starosty Powiatu Mieleckiego, Zbigniewa Tymuły. Serdeczne podziękowania należą się również hojnym sponsorom, którzy zaangażowali się w uroczystość: Firmie Tarapata z Mielca, Firmie Autocentrum z Woli Mieleckiej, Firmie Targum z Mielca, Firmie Gumotiv z Mielca, Domowi Weselnemu Astoria z Wadowic Górnych, Firmie R & G Plus
z Mielca, Firmie Czajen z Mielca, Zajazdowi Anna z Brzyścia, Firmie Husqvarna Poland
w Mielcu, Mieleckiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Mielcu, Firmie BUD-PIS
z Mielca, Firmie Eurotech z Mielca, Firmie Budoterm z Mielca, Firmie Xerima z Mielca, Hotelowi Iskierka w Mielcu, Hotelowi Atena w Mielcu, Firmie MKT SKODA Service z Woli Mieleckiej oraz Firmie Reg - Benz z Mielca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.