Uczniowie klasy 1A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z wychowawcą klasy Romanem Gruszeckim i nauczycielem Romanem Zbochem, w dniu 6 grudnia odwiedzili ,,Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci” niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie k/Dębicy. Na terenie miejscowości Pustków Osiedle w czasie II wojny światowej naziści utworzyli obóz dla ludności żydowskiej, do którego trafili także jeńcy radzieccy oraz polscy więźniowie.

Obóz Pustków znajdował się w obrębie wielkiego poligonu SS- Truppenübungsplatz Dębica, na którym w miejscowości Blizna testowano tzw. ,,broń odwetową” V-1 i V-2.

Ekspozycja obrazuje historię i działanie obozów pracy przymusowej w Pustkowie i poligon Waffen – SS Truppen-Übungs-Platz Heidalager, w kontekście dziejów całego powiatu dębickiego oraz jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Można tam zobaczyć historyczną rekonstrukcję budynków związanych z poligonem wojskowym i byłym obozem, makiety głównych zabudowań poligonu i obozu, oryginalne wyposażenie wnętrz pochodzące z tamtej epoki, elementy ekwipunku żołnierskiego, a także setki zdjęć prezentowanych w formie statycznej i multimedialnej. Kadeci zwiedzili także wzgórze zwane Górą Śmierci, na którym mordowano i palono ciała więźniów obozu pracy znajdującego się nieopodal. Góra Śmierci stała się ostatnim życiowym przystankiem dla około 15 tysięcy więźniów. Połowę łącznej liczby ofiar stanowią Żydzi, a oprócz nich życie straciło tu około 5 tys. Rosjan i 2,5 – 3 tys. Polaków. W celu uchronienia historii tego miejsca od zapomnienia, powstała  Ekspozycja jako chęć upamiętnienia martyrologii i przypomnienia losów ofiar więzionych
w obozie.

 

                                                                                                Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Maturzysto !  

egzamin dojrzałości już za . . . 146 dni
   

Szkoła okiem kamery  

 

   

Uczelnia patronacka  

   

Szkoła z misją  

   

   

   

   

   

Programy unijne  

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2019 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator: pracownie76(małpa)gmail.com
Aktualności: biblioteka2(małpa)poczta.fm